1998 yılında hayatına Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması olarak başlamış ve 20 yıldır kesintisiz olarak gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 25 yıldır Türkiye’de sinema sanatının ve kültürünün geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla birçok nitelikli projeye imza atan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın düzenlediği en köklü ve en kapsamlı film festivalidir.

19 yıldır nitelikli sinema ürünlerini geniş kitlelerle buluşturma hedefi doğrultusunda başarıyla yol alan Festival, bugün hatırı sayılır bir seyirci kitlesinin her yıl merakla beklediği bir sinema etkinliğine dönüşmüştür ve İstanbul’un kültür sanat yaşamının vazgeçilmez unsurları arasındadır.

Kısa Vadeli Hedefler

  • Sinema sanatının ve kültürünün gelişimine katkıda bulunmak üzere, Türk ve dünya sinemasındaki son gelişmelere ayna tutan, nitelikli sinema ürünlerini geniş kitlelerle buluşturmak.
  • 2016’dan itibaren her yıl bir ülkeye odaklanan ve o ülkenin sinemasındaki son gelişmelere ışık tutan bir seçkiyi seyirciyle buluşturan ülke sineması yan bölümü ve bu bölüm kapsamındaki gösterimlere eşlik edecek panel, söyleşi, atölye etkinlikleri aracılığıyla farklı ülkeler arasındaki kültürel diyaloğu ve ekonomik paylaşımı arttırmak.
  • 20. Yıl Özel festival programı doğrultusunda Odak Ülke Sineması ve Gastronomi Randevusu yan bölümleri kapsamında davet edilecek yabancı konuklar ve yabancı basın mensupları aracılığıyla ülkemiz sinema ve yemek kültürünü dünyaya etkin bir biçimde tanıtmak.
  • Dünya gastronomi gündeminde önemli yer tutan nitelikli yapımları seyirciyle buluşturacak Gastronomi Randevusu yan bölümü ile Türkiye’nin gastronomi ve turizm potansiyeline dikkat çekmek.

Uzun Vadeli Hedefler:

  • Değişen dünyada gerek seyircinin gerekse sinemanın değişen ihtiyaçları ve imkânları doğrultusunda sürekli kendini yenileyen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, ülkemizde sinema sanatının ve film kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla daha iyi bir içeriği daha geniş kitlelerle buluşturmak üzere çalışmaya devam etmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda her geçen yıl daha fazla yol alan Festival, uzun vadede ulusal ve uluslararası sinema çevrelerinin dünya ve Türk sinemasındaki gelişmeleri takip etmek, farklı ülkelerin sinemacıları ve sinema sektörü temsilcileriyle buluşmak için öncelikli olarak tercih ettikleri bir film festivali olarak markalaşmayı hedefler.
  • Kültürel diyaloğu ve ekonomik paylaşımı arttırmak amacıyla düzenlediği etkinlikler aracılığıyla Festival, uzun vadede yerli ve yabancı sinemacılar için ortak yapımların ve diğer uluslararası sinema projelerinin geliştirildiği bir platform olmayı hedefler.
  • Gastronomi Randevusu yan bölümü ile, Türkiye’nin gastronomi ve turizm potansiyeline dikkat çekmeyi hedefleyen Randevu İstanbul, Gastronomi Filmleri Proje Yarışması’nı hayata geçirerek uzun vadede ülkemizin gastronomi ve turizm potansiyelinin dünya çapında tanıtılmasına katkıda bulunacak nitelikli sinema filmlerinin üretilmesini ve bu filmlerin uluslararası festivallerde gösterilmesi sağlamayı hedefler.

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.