Çi̇n'i̇n Van Gogh'ları

Çin, 2016, DCP, Renkli, 84’

Güney Çin’de küçük bir köyken Batı resim sanatının ünlü yapıtlarının taklit-üretiminin yapıldığı bir merkeze dönüşen Dafen’ın ve Van Gogh’un dünyasını daha yakından tanımak için Hollanda’ya gitmek isteyen köylü-ressam Zhao Xiaoyong’un belgesel öyküsü. Yaklaşık 100 bin Van Gogh reprodüksiyonu yapmış olan Zhao’nun Hollanda’da yaşadığı kültür şoku da cabası. Çin’de emekçi olmanın ve Batı kültürünün gerçeklerine dair hoş dokunuşlar içeren bir Çin-Hollanda ortak yapımı.
Çin’in Shenzhen kentindeki 10.000 nüfuslu Dafen köyünde yüzlerce yağlı boya ressamına dönüşmüş köylü bulunmaktadır. Dafen’in ressamları her gün batılı ressamlar tarafından çizilmiş binlerce tablonun replikalarını üretmektedirler. Teslim tarihlerini kaçırmamak için ressamlar, çamaşır iplerine asılmış şaheserler arasında, yerlerde uyuyorlar.
Yönetmenler Haibo ve Kik Tianqi Yu, bu ressamlardan Xiaoyong Zhao’nun hikâyesini gözler önüne seriyorlar. Zhao ve ailesi bugüne dek 100.000’in üzerinde Van Gogh tablosu yapmışlar. Geçen yıların üzerine Zhao, Van Gogh’a derin bir yakınlık hisseder. Zhao’nun en büyük hayali, Amsterdam’a gidip, efsanevi iş ortağının eserlerini görmektir. Yıllarca mücadele edip biriktirdiği parasıyla, Zhao hayalini gerçekleştirir. Van Gogh’un eserlerinden, çektiği ıstıraplardan etkilenen Zhao, kendini artık kendi üreteceği sanat eserlerine adamaya karar verir.


YU Haibo, sinema çalışmalarının yanı sıra Çin’de son derece tanınmış bir toplumsal fotoğrafçıdır. Önde gelen fotoğraf serilerinden “China Dafen Oil Painting Village” 2006 yılında 49. World Press Fotoğraf Yarışması’nı kazanmıştır. 1989 yılından beri, belgesel fotoğrafçılığı üzerine çalışan sanatçı sayısız ödül kazanmış ve eserleri dünya çapında sergilenmiştir.

Kiki Tianqi Yu belgesel yapımcılığı ve yönetmenliğinin yanı sıra sinema üzerine akademik çalışmalar da yapmaktadır. Ödüllü filmleri arasında “Photographing Shenzhen (2007)” “Memory of Home (2009)”, “Tube (2008)” ve “Children of Tibet (2007)” yer almaktadır. Çin belgeselleri, amatör sinema, kamera aktivizmi ve sinemasal hafıza üzerine yazılar yayınlayan Kiki Tianqi Yu, YU Haibo’nun kızıdır.

Yönetmen:
Yu Haibo, Yu Tianqi Kiki

Senaryo:
Yu Haibo, Yu Tianqi Kiki

Görüntü Yönetmeni:


Kurgu:
Søren Ebbe, Tom Hsinming Lin, Axel Skovdal Roelofs

Müzik:
Lukas Julian Lentz

Oyuncular:
Zhao Xiaoyong

Yapımcı:
Yu Tianqi Kiki

Yapım Şirketi:
Trueworks, Inc., International Media Support, Denmark

Dünya Hakları:
CAT&Docs

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.