Damat Koğuşu

Türkiye, 2017, DCP, Renkli, 104’

“Damat Koğuş”u, cezaevi müdürü ve gardiyanların ‘gerilimi’ kendi çıkarları için yönettiği koşullarda, mahkumların kuralsız ilişkisini ve birbirleriyle olan varoluş savaşını işliyor. Filmin öyküsü ve karakterleri gerçeklerden esinlenilerek senaryoya aktarıldı. Gardiyan ve mahkumların rutin halde uyguladığı vahşi adalet, bu şartların içinde yaşamsal ihtiyaçlarıyla yüzleştirilmiş ve çelişkilerini çaresizce reddeden bir toplumu ifade ediyor.


Yönetmen, oyuncu ve müzisyen İlker Savaşkurt, Yeditepe Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon bölümünde okudu. Türkiye’nin dört bir yanında müzik ve kültür etkinlikleri organize etti 2006 yılında ABD’ye taşındı. Türkiye’ye dödünkten sonra sinema kariyerine televizyon dizileri ve sinema filmlerinde oyuncu olarak aldığı rollerle devam etti. 2012 yılında tınıştığı Abbas Nokhastesh ile Openvizor’un yapımcılığı altında 2015 yılında “Sürgün Türküleri Yılmaz Güney” belgeselini tamamladı. Film Roterdam Film Festivali ve İstanbul Film Festivali dahil olmak üzere birçok festivalde gösterildi.

Yönetmen:
İlker Savaşkurt

Senaryo:
Mehmet Kala

Görüntü Yönetmeni:
Serdar Ünlütürk

Kurgu:
İlker Savaşkurt

Müzik:
Uğur Ateş

Oyuncular:
Barış Atay Musa Can Pekcan, Diyar Karadaş, Feyzan Soykan, İbrahim Aköz, Caner Erdem, Turgay Atalay, Halit Karaata, Kirkor Dinçkayıkçı, Serdar Bordonacı, Gökhan Yıkılkan, Özgür Emre Yıldırım, Münibe Millet

Yapımcı:
Abbas Nokhasteh, İlker Savaşkurt

Yapım Şirketi:
Openvizor, Tillah

Dünya Hakları:
Openvizor

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.