İtalya'dan Dünyaya

İtalya Arjantin ABD, 2017, DCP, Renkli, Belgesel, 65’

Gerçek İtalyan peyniri hangisidir? Napoliten pizzanın aslı nasıl anlaşılır? İtalya’nın dışında gerçek İtalyan mutfağından söz etmek mümkün müdür? Kitlesel göçlerle Amerika’ya giden İtalyanlar'ın orada yeniden yarattığı mutfak hayatımıza nasıl girdi ve dünya mutfağına nasıl egemen oldu? İtalyan mutfağının 100 yıllık yolculuğunu anlatan iştah açıcı bir film.
Gastronomi kültürü, yeni yiyecek formları arayışında olan insanların hareketliliğinin bir sonucudur. İtalyan yemeğinin yolculuğu, Amerika’ya yapılan büyük göç dalgasıyla birlikte, bunu kanıtlar niteliktedir. Neredeyse yüz sene sonra, “il cibo”nun ve onun New York’a ve Buenos Aires’e olan yolculuğunun izlerini sürerek, sürgündeki İtalyan yemeği geleneğinin temellerine tanıklık ediyoruz.


1985 yılında Buenos Aires’te doğan Mercedes Córdova, uluslararası festivallerde yer alan 6’nın üzerinde kısa filmin ve Televizyon için yapılmış pek çok belgeselin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenmiştir. 2017 yılında çektiği İlk uzun metraj belgesel filmi olan “İtalya’dan Dünyaya” San Sebastian Film Festivali’nin Culinary Zinema bölümünde galasını yapmıştır.

Yönetmen:
Mercedes Córdova

Senaryo:
Mercedes Córdova, Santiago Hadida

Görüntü Yönetmeni:
Cecilia Madorno

Kurgu:
Alejo Santos

Müzik:
Matteo Carbone

Oyuncular:


Yapımcı:
Valeria Forster, Alfredo Federico

Yapım Şirketi:
BRAVA CINE S.R.L., 39 FILMS

Dünya Hakları:
Film Factory Entertainment

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.