Karpuzu Öldürmek

Çin, 2017, DCP, Renkli, 88’

Dong Libu’nun kısa öyküsünden uyarlanan, Çin ölçülerinde hayli yıkıcı olarak nitelenebilecek bir taşlama… Sıcak bir yaz gününde yol kenarındaki karpuz tezgâhına, satıcıya, karısına ve diğer yerel karakterlere odaklanan film suç ve adalet ilişkisine yaklaşımındaki açık sözlülükle dikkat çekiyor. “Uzun, Sıcak Bir Yaz Günü”, 2012’deki ilk filmi “Witness” ile ses getiren yönetmen Gao Zehao’dan alabildiğine sembolik ve alabildiğine gerçekçi bir çalışma.
* Yönetmen Gao Zehao ve yapımcı Lu Tian’ın katılımıyla.
Acımasız bir katilin elinden düşürdüğü paranın, fakir ve sıradan bir çiftçi olan Cao Chen’in hayatını değiştirmesinin etkileyici hikayesi.


Çinli yönetmen, kurgucu ve yapımcı Zehao Gao, 2005 yılında Pekin Film Akademesi’nde yönetmenlik eğitimi almıştır. 2009 yılında çektiği ilk sinema filmi “Dabing’s Shakespeare”den önce CCTV Medya Şirketi için filmler ve televizyon programları çekmiştir. 2012 yılında çektiği “Witness” isimli filmi 29. Varşova Film Festivali’nde gösterilmiştir. Kendisinin son uzun metraj filmi ise “Uzun, Sıcak Bir Yaz Günü”dür.

Yönetmen:
Zehao Gao

Senaryo:
Zehao Gao

Görüntü Yönetmeni:
Zhao Long

Kurgu:
Tao Yu

Müzik:
Andy Lau

Oyuncular:
Dong Yong, Liu Hua, Hu Ming, Li Yu, Cao Xiwen

Yapımcı:
Guoqiang Lu

Yapım Şirketi:
Beijing NewPower Film and TV Culture Co., ltd.

Dünya Hakları:
Go Global

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.