Kaybolan Bi̇r Di̇l, Kaybolan Bi̇r Mutfak

Türkiye, 2017, DCP, Renkli, Belgesel, 60’

1492'de İberya yarımadasından göç eden Yahudilerle bu topraklara gelen ve zengin kültür mozaiğimizin eşsiz unsurları arasında yer alan Ladino Dili ve Seferad Mutfağı'nın geçmişten bugüne izini süren bir film; kaybolmakta olan bir dil, kaybolmakta olan bir mutfak üzerine yarınlara kalacak bir belge.
2 Aralık 2017, Cumartesi günü saat 17.00’te SALT Galata’daki gösterim filmin yönetmeni Deniz Alphan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.
1492’de İber Yarımadası’ndan Osmanlı topraklarına göç eden Sefarad Yahudilerinin bu topraklardaki mutlu yaşamlarını ve zor zamanlarını anlatan fotoğraflar ile başlayan film; akademisyenler, yazarlar ve bu kültüre mensup kişilerin anlatılarıyla devam ediyor.


1947 doğumlu Deniz Alphan, iş hayatına reklam sektöründe metin yazarı ve yönetmen olarak başladı. Vizon dergisi ile dergiciliğe geçiş yaptı. Milliyet gazetesi Cumartesi ve Pazar eklerinin yayın yönetmenliğini yaptı. Dina’nın Mutfağı ve Mutfakta Erkek Var kitaplarının yazarı olan Deniz Alphan 2017 yılında ilk belgesel filmi olan “Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak”ın yönetmenliğini üstlendi.

Yönetmen:
Deniz Alphan

Senaryo:
Deniz Alphan

Görüntü Yönetmeni:
Gizem Elçi, Nihan Işık

Kurgu:
Nihan Işık

Müzik:


Oyuncular:


Yapımcı:
Deniz Alphan, Gizem Elçi

Yapım Şirketi:


Dünya Hakları:
Deniz Alphan

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.