Slow Food Story

İtalya, 2013, DCP, Renkli, Belgesel, 73’

1986’da Carlo Petrini önderliğinde İtalya’da başlayan ve dünyayı etkisine alan Slow Food hareketinin ilham verici hikayesi. Yemek yaparken kullandığımız malzemelerin üretiminden, yemeğin yapılışına ve servis edilişine uzanan süreçte yemekle ilişkimizi yeniden kurgulamayı öneren bu hareketin doğuşuna, gelişimine ve gastronomi dünyasında yarattığı devrime tanıklık eden bir belgesel.
2 Aralık 2017, Cumartesi günü saat 15.00’te SALT Galata’daki gösterimi Fikir Sahibi Damaklar temsilcisi Ayşenur Arslanoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.
Bu bir devrim hikayesidir. 25 yıldır devam eden ve hala herhangi bir durma belirtisi göstermeyen bir devrim. Carlo Petrini, ya da herkesin bildiği adıyla “Carlìn” 1986 yılında, İtalya’da ArciGola Gastronomi Derneği’ni kurdu ve Paris’te, uluslararası “anti-fast food” direniş hareketi olan Slow Food’u başlattı. Hareket şu anda 150 ülkeye uzanmış ve gastronomiyi sonsuza dek değiştirmiş durumda.


1972 yılında Bra’da doğan Stefano Sardo, sayısız film için tretman ve senaryo yazmıştır. Giuseppe Capotondi’nin “La Doppia Ora”sı için yazdığı senaryo EFA Ödüllerinde aday gösterilmesinin yanı sıra, 66. Venedik Film Festivali’nde Coppa Volpi ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca bugüne kadar beş albüm piyasaya sürmüş, İtalyan Rock grubu Mambassa’nın da lideridir.

Yönetmen:
Stefano Sardo

Senaryo:
Stefano Sardo

Görüntü Yönetmeni:
Giovanni Giommi

Kurgu:
Stefano Cravero

Müzik:
Valerio Vigliar

Oyuncular:
Carlo Petrini, Azio Citi

Yapımcı:
Nicola Giuliano, Francesca Cima, Carlotta Calori

Yapım Şirketi:
Indigo Film, Tico Film

Dünya Hakları:
Autlook Filmsales

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.